Pompy ciepła i metody obliczania rocznej efektywności energetycznej wg normy PN-EN 14825

28/07/2016 , autor:

Pompy ciepła wykorzystuje się głównie jako doskonałe rozwiązanie grzewcze w domach jednorodzinnych oraz innych budynkach mieszkalnych, poczynając od ogrzewania podłogowego, a na dostarczaniu ciepłej wody do wielu żródeł ciepła kończąc.


Efektywność energetyczna a temperatura zewnętrzna


Wybierając pompy ciepła jako urządzenia grzewcze do budynków, należy uwzględnić ich podstawową cechę, jaką jest zależność mocy grzewczej oraz współczynnika efektywności energetycznej od temperatury zewnętrznej. Niezbędne informacje na temat oceny efektywności pomp ciepła, w tym także podstawy do tworzenia etykiet energetycznych dla tych urządzeń, zawarte są w normie PN-EN 14825. Podaje ona również metodę na obliczanie SCOP dla pomp ciepła. Norma Europejska stanowi punkt wyjścia przy obliczaniu efektywności energetycznej w trybie ogrzewania w systemach pomp ciepła w budynkach opisanych w normie EN 15316-4-2.


Norma PN-EN 14825


Europejska norma PN-EN 14825 dotyczy klimatyzatorów i pomp ciepła ze sprężarkami o napędzie elektrycznym służące do grzania i ziębienia. Norma ma zastosowanie do fabrycznie wykonanych jednostek zdefiniowanych w normie EN 14511-1:2011, z wyjątkiem klimatyzatorów jednokanałowych, klimatyzatorów kabin sterowniczych i klimatyzatorów z bezpośrednią regulacją parametrów.


SCOP, SCOPon, SCOPnet


Norma europejska podaje precyzyjne metody obliczania wskaźnika porównawczego sezonowej efektywności energetycznej SEER i SEERon, a także określa sposób obliczania porównawczego współczynnika wydajności SCOP, SCOPon oraz SCOPnet. Wartość SCOPon odzwierciedla pracę pompy ciepła w trybie grzewczym z uwzględnieniem pracy grzałki wspomagającej. Natomiast wartość SCOPnet uwzględnia jedynie energię elektryczną zużytą na potrzeby działania pompy ciepła i obiegu czynnika. Powyższe metody obliczeniowe mogą bazować na wielkościach obliczanych lub mierzonych.


Odnośnie wielkości mierzonych norma europejska PN-EN 14825 przewiduje metody badawcze określenia wydajności (EER i COP) w trakcie działania urządzenia przy częściowym obciążeniu. Dotyczy to również sposobów mierzenia zużycia energii przy pracy w trybie braku obciążenia, trybie pracy jałowej oraz w trybie pracy przy podgrzewaniu karteru sprężarki.


Źródło:
Miesięcznik „Rynek instalacyjny. Technika grzewcza, sanitarna i klimatyzacyjna” nr 6/2016
www.pn-en.pl
 

Komentarze

0 Komentarz

Polecane artykuły

Odpowiednia temperatura w pomieszczeniu to podstawa przy spożywaniu posiłków

Wrażenia klientów w restauracji są podstawą jej sukcesu. Utrzymywanie idealnej równowagi temperatur między kuchnią a jadalnią może być trudne, ale w efekcie się opłaca.

Zaawansowane inwerterowe agregaty wody lodowej firmy LG - spojrzenie na przyszłość klimatyzacji

Dzięki przełomowi technologicznemu wydajne i energooszczędne rozwiązania stały się tańsze i bardziej dostępne

Gra o Termostat: Nadchodzi lato

Trwa wojna o kontrolę nad temperaturą we wszystkich zakątkach biura. Z biegiem lat pojawiły się badania, które pokazują, że może istnieć ku temu dobry powód.