Odprowadzamy skropliny z systemu klimatyzacji

10/10/2016 , autor:

Bardzo często w czasie montażu systemu klimatyzacji pojawiają się problemy z odprowadzaniem skroplin. Niewłaściwie wykonana instalacja może doprowadzić do awarii oraz uszkodzenia urządzenia.

 

Skropliny są zazwyczaj odprowadzane za pomocą rurki (np. elastyczna rurka zbrojona lub sztywna rurka do zimnej wody o średnicy ½, ¾ lub 1 cal.) do instalacji kanalizacyjnej w kuchni lub łazience, albo bezpośrednio na zewnątrz budynku. Niewłaściwie wykonana instalacja odprowadzania skroplin z systemu klimatyzacji może spowodować na przykład zalanie pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie lub też może być ona źródłem nieprzyjemnego zapachu. 
 
Z klimatyzatorów ściennych typu Split i Multi Split skropliny są odprowadzane w sposób grawitacyjny, a więc wychodząca z klimatyzatora rurka odprowadzająca, musi być poprowadzona ze spadkiem (od 1-2 % na długości 1 m.b.), aby płyny mogły swobodnie ściekać z jednostki wewnętrznej systemu klimatyzacji. Dlatego też im większy jest spadek, tym skuteczniej mogą być odprowadzane. Jeżeli jednak nie jest możliwe zastosowanie grawitacyjnego odprowadzania skroplin, stosuje się pompki, które są w stanie odprowadzić niepotrzebną wodę z systemu w dowolne miejsce, nawet położone do 10 metrów wyżej niż zamontowany klimatyzator.
 
Jeżeli system klimatyzacji pracuje z pompką skroplin bardzo ważne jest jego regularne serwisowanie. Jest to nieodzowne, ponieważ w komorze pływaka pompki gromadzą się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do zablokowania przepływu, a w efekcie do jej uszkodzenia. W takim przypadku woda znajdująca się w tacy ociekowej jednostki wewnętrznej może zalać ścianę oraz podłogę.
 
Jeżeli konieczne jest zastosowanie pompki skroplin w systemie klimatyzacji, trzeba się liczyć z tym, że emituje ona pewien poziom dźwięku w momencie włączenia (kiedy komora pływaka zostaje napełniona) Najlepiej więc, o ile to tylko możliwe, stosować grawitacyjne odprowadzanie skroplin.
 
Zarówno montaż systemu klimatyzacji, jak pompki skroplin należy pozostawić profesjonalnemu instalatorowi. Jeżeli zabierze się za to niewykwalifikowana osoba może ona popełnić podstawowe błędy, które spowodują awarie urządzenia, a więc:
  • brak wypoziomowania zbiornika z pływakiem,
  • niewłaściwe umieszczenie pływaka w zbiorniku,
  • zbyt duża odległość zbiornika od pompki,
  • zbyt długi przewód tłoczny.
Prawidłowo zainstalowana, użytkowana i regularnie serwisowana pompka skroplin będzie skutecznie odprowadzała wodę przez kilka lat. 

 

Komentarze

0 Komentarz

Polecane artykuły

Smart promocja LG na urządzenia komercyjne. Sprawdź!

Tylko teraz trwa promocja na zakup urządzeń klimatyzacyjnych z serii komercyjne. Dowiedz się więcej.

Jak najpełniej ciesz się latem!

Z odejściem zimowych dni staramy się jak najlepiej wykorzystać pierwsze oznaki lata. Niektórzy z nas robią wszystko, aby pozostać w domu z włączoną klimatyzacją, ale wielu z nas szuka innych sposobów.